2/2020

Škvorečtí hasiči v době pandemie i před

Od začátku roku to byl doslova fičák. Hned 1. ledna, deset minut po půlnoci, čekal kluky první výjezd roku 2020. K polovině května za sebou máme již 16 zásahů nejrůznějšího typu. Ovšem velká většina z nich nastala s vichřicí Sabine v únoru letošního roku. Členové jednotky drželi pohotovost ve dne v noci jak v hasičárně, tak doma na telefonu. Neodmítli žádnou žádost o pomoc. A jak praví únorová pranostika: Únorová voda – pro pole škoda, začala hořet skladovací hala v Úvalech, kam padlo spoustu vody. Škvorečtí hasiči byli na místě zásahu více než 11 hodin.

Když se začalo spekulovat o pandemii a karanténě, věděli jsme, že nás čeká nelehká doba, ovšem nezalekli jsme se a rozhodli se s tím poprat co nejlépe. S rozvahou jsme prováděli různá opatření, díky kterým jsme bohužel přišli jako sbor o naše akce pro veřejnost a ostatní aktivity jako jsou čarodějnice, den otevřených dveří, různé požární soutěže a také jsme dočasně přerušili kroužek mladých hasičů, tréninky dospělých a pravidelné členské schůze.

Dobře vím, že ve sboru máme správné lidi a jakmile přišlo první doporučení k omezení volného pohybu seniorů, ozvaly se první návrhy na donášku nákupu a léků až do domu od našich hasičů a hasiček. Jak se zdá, coronavirus zahnal i požáry v našem okolí, ale o to více práce přidělal v preventivních opatřeních.

Situaci jsme sledovali a každým dnem přijímali další a další informace a nařízení vlády.

Jenže co dál? Škvorecká výjezdová jednotka se přece schází každý čtvrtek v hasičárně, za účelem proškolení se v povinných tématech, která jsou zákonem daná a zdokonalování se v naší práci. Bohužel i to jsme museli díky nařízení vlády omezit, ale určitě ne přerušit.

Naši kluci nevydrží sedět doma a jak někde slyší houkat majáky, hned je to zvedá ze židle. Rozhodli jsme se tedy scházet v omezeném počtu a to jen na vlastní riziko.

Během pandemie se udělala opět spousta práce. Prořezali jsme cestu od Vrch až na Hradešín a z Třebohostic až na osadu Old Wanderers od větví, které by v případě mimořádné události mohly znepříjemnit cestu na místo zásahu. Strávili jsme několikero odpolední plněním dezinfekce do lahviček tak, aby se všem potřebným dostala rovným dílem co nejrychleji a rozváželi jsme ji hned, jak to bylo možné. V mezičase jsme vyčistili ucpaný mostek přes potok v ulici Sadová. Také naši kluci nainstalovali nové osvětlení do garáže, které jsme získali darem od jednoho z našich občanů. Už se tedy nemusíme v garáži bát za svitu dosluhujících bludiček. V neposlední řadě trávíme čas dezinfikováním hřišť, laviček, autobusových zastávek a budov škol ve Škvorci a Třebohosticích. Podařilo se nám získat dotaci na protichemické obleky a masky od nadace ČEZ.

Tyto obleky budou po skončení pandemie sloužit v naší výjezdové jednotce ke zdolávání mimořádných událostí a posunou nás zase o krok vpřed.

Pevně doufám, že je pandemie definitivně na ústupu a nenastane žádná druhá vlna. Ovšem naše pohotovost zdaleka nekončí a jsme stále připraveni pomáhat těm, kteří to potřebují. Už se třeseme nedočkavostí, až vytáhneme stříkačku do parku a začneme trénovat na závody a připravovat pro vás veřejné akce.

Nadále pokračujeme s preventivními opatřeními proti coronaviru v naší vsi tak, jak je v našich silách a ještě o chlup navíc.

Tohle všechno děláme hlavně pro vás, spoluobčany Škvorce a Třebohostic a to zcela zdarma, prostě proto, že chceme. Nezlobte se proto na nás, když se v noci rozhouká siréna, když někdo potřebuje pomoc, prostě vstaneme a celkem ve spěchu opouštíme postele, sprchy nebo dokonce i záchod v tu nejméně vhodnou chvíli. I v hlubokých nočních hodinách vyjíždíme do 10 minut od vyhlášení poplachu.

Když se vrátíme po celé noci zpět do hasičárny, většina z nás spěchá do zaměstnání.

Proto díky všem členům SDH a JSDH, kteří se podílí na práci ve sboru a jednotce, ať jsou mladí nebo staří. Díky také vám, lidi, za vaši důvěru v nás.

Těším se, až se všichni ve zdraví potkáme na některé z našich akcí.

Velitel SDH a JSDH Škvorec

karneval