Termokamera FLIR K45 u jednotky Škvorec

Již dlouho bylo naším snem pořídit do výbavy jednotky termokameru. Čím větší je kladen důraz na profesionalitu našich zásahů, tím více se stává tento pomocník potřebnějším.

Když jsme se v červenci loňského roku hlásili do Ankety Dobrovolní hasiči roku, věděli jsme, že jestli se umístíme a případně vyhrajeme, budeme chtít finanční prostředky použít na nákup termokamery.

V polovině listopadu se tak opravdu stalo a jednotka Škvorec se umístila v anketě na prvním místě v kategorii jednotky za oblast střed-sever Čech. Výhrou pro nás byla kromě skleněné přilby i nemalá finanční částka 75.000,- Kč.

Vybrali jsme model K45 od švédsko-americké společnosti FLIR Systems. Celková cena se vyšplhala bezmála na 133.000,- Kč. Zbývající částku zafinancoval zřizovatel jednotky, tedy Městys Škvorec, kterému moc děkujeme.

Výhoda použití zásahové termokamery není jen v tom, že je možné zjistit povrchovou teplotu předmětů. S infrakamerou můžete také vidět skrze kouř, mlhu a páru. Dále jsou používány při dohledání skrytých ložisek požáru v lesích, stropních konstrukcích, pro detekci unikajících kapalin, vyhledávání osob po živelných katastrofách nebo autonehodách.

Díky vysokému rozlišení poskytují ostré snímky a usnadňují orientaci i ve velmi zakouřených prostorách. Jedním z pěti režimů je i vyhledávací záchranný režim určený právě k včasné lokalizaci osob na místě požáru či vyhledávání osob ve volné krajině.

Jednoduché ovládání pomocí tří tlačítek umožnuje opravdu rychlé zaškolení. Kamera je nyní připravena vyrazit ke svému prvnímu zásahu.

Pořízení termokamery je dalším obrovským milníkem škvoreckých hasičů, a věřím, že bude věrně sloužit.

velitel JSDH Škvorec