Oslavy 130 let

V polovině září roku 2019 náš sbor oslavil již 130 let

Letos jsme si připomněli již 130 let fungování sboru a řádně to oslavili. Nyní bychom se s vámi rádi podělili o radost a provedli vás celým, pro nás významným, dnem.

Předpověď počasí hlásila 20 °C a zataženo. Při pátečních přípravách jsme se radovali, že alespoň nebude pršet. Ovšem bylo nám přáno a hned ze sobotního rána 14. 9. 2019 vykouklo sluníčko, které vydrželo svítit celý den.

Program byl nabitý, a proto pozvané sbory z okolí přijížděly již na devátou hodinu ranní. Jako vzpomínku na tuto událost obdržel každý sbor malou pozornost. Ihned po příjezdu následoval slavnostní nástup a přivítání na oslavách.

Po nástupu se jednotky odebraly do svých vozů a proběhla spanilá jízda, která zamířila do nedalekých Třebohostic. Zde jsme slavnostně položili věnec k pomníku padlých a uctili památku minutou ticha.

Po návratu na základnu jsme se seřadili do průvodu a levou nohou vyrazili položit věnec k pomníku padlých u škvorecké sokolovny. Neodmyslitelné a důležité povinnosti jsme měli za sebou a po obědě nás čekala divácky zajímavější část. Před tou jsme se samozřejmě museli řádně občerstvit a naše chuťové pohárky si užily Vánoce – k obědu se totiž podával řízek s bramborovým salátem.

Po vydatném obědě jsme se opět sešli na slavnostním nástupu, na kterém nám kněz otec Konstantin z nedalekých Říčan posvětil sošku svatého Floriana, kterou sboru daroval pan Josef Suchánek.

Po krásném proslovu a křtu následovalo pár slov od pana Martina Křížka, člena VV OSH Praha východ a starosty okrsku č. 6. Po něm si vzal slovo místostarosta městyse Radek Pohnán. Poděkoval za naši práci a ocenil i činnost pro obec. Na závěr svého proslovu nám připravil nečekané překvapení.

Od obce jsme dostali bezúplatným převodem dva dopravní automobily, které nám tolik chyběly. Dosavadním dopravním automobilem je Avie, a přeci jenom ač je to auto krásné, tak už z hlediska bezpečnosti, pohodlí, provozních nákladů a kapacity, jsou dva dopravní automobily naprosto vymodlené. Jedná se o Mercedes Vito a Volkswagen Transporter.

V odpoledním programu, který byl určen především pro veřejnost, jsme u nás přivítali kynology od policie ČR. JSDH Mnichovice ukázala vyprošťování osoby z havarovaného automobilu. Následovalo hašení automobilu JSDH Škvorec.

Po dobu celého programu bylo možné v hasičské zbrojnici zakoupit občerstvení. V přilehlém parku bylo postaveno veliké nafukovací hasičské auto a skákací hrad pro dětské návštěvníky, které zajistil pro tuto příležitost městys Škvorec.

Novinkou a překvapením pro návštěvníky jsou vratné kelímky. K zakoupení budou na každé akci pořádané naším sborem, například na hasičském plese, který se uskuteční 25. ledna 2020 ve škvorecké sokolovně.

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří s námi oslavili naše jubileum. Také děkujeme vám všem, kteří nás podporujete v naší činnosti, a to především městysu Škvorec.

Text: Zuzana Hroudová
Foto: Radek Pohnán