Staročeské máje

,,Slyšte, slyšte lidičky. Budou se dít věcičky. Budeme tu věšet krále, dobře ví, že má na mále.“Na vědomí se dává, že v sobotu 20.5.2023 v ulicích Škvorce a Třebohostic budou probíhat oslavy jara, radosti a lásky – Staročeské máje. Symbol vyčištění vesnice od neduhů a všech zlých věcí.

Čtvrtek 18.5.2023
16:30 Kácení a příprava májky, sraz u hasičárny.

Pátek 19.5.2023
17:00 Stavba májky v parku.
18:30 Rozvoz břízek k domům svobodných dívek. Dívka, která si májku barevně ozdobí – pentlemi či krepákem, dává souhlas s jejím vytancováním. V sobotu průvod prochází celou vesnicí a zastavuje se u domu, kde je ona ozdobená břízka. Zde se vytancuje dívka a ukáže se tím vesnici, že je svobodná. Rodina dívky návštěvníky pohostí a zaplatí symbolickou částku. Dívka, jejíž rodina daruje nejvyšší částku, bude vyhlášena královnou/princeznou májů.

Sobota 20.5.2023
od 10:00 průvod v Třebohosticích, vytancovávání svobodných dívek
od 13:00 průvod ve Škvorci, vytancovávání svobodných dívek
V odpoledních hodinách zakončení průvodu divadelní scénkou v parku. Vyhlášení princezny a královny májů, dražba májky. Nelze stanovit přesný čas, odvíjí se od počtu vytancováváných dívek.
20:00 Májová zábava v místní sokolovně, hraje skupina Buona Band, vstupné 150 Kč.Těšíme se na Vás, SDH Škvorec ve spolupráci s městysem Škvorec, Spolkem Sousedů a Středočeským krajem