Staročeské máje

Co to jsou Staročeské Máje?
Symbol spojení občanů a vyčištění vesnice od neduhů, drbů a všech zlých věcí, které se ve vesnici odehrávají.

Májové slavnosti mají dlouholetou tradici po celé Evropě. Jde o oslavu jara, lásky a radosti.
V různých zemích se slaví různě, a ani v České republice není jasně dáno, jak je slavit.

Hlavním symbolem této tradice je Májka, tzv. Král. Je to dominanta vesnice a měla by převyšovat okolní domy. Jde o pokácený strom zbavený kůry a větví, postavený ve středu obce a navrchu má připevněný věnec. Král se staví den před slavnostmi.

Postavená májka je terčem chlapců z okolních vesnic, kterým jde o její pokácení a ukradnutí věnce. Bez věnce se Máje nemohou konat a věnec by musel být vykoupen zpátky. Májka tedy musí být hlídaná i přes noc. Byla by to ostuda vesnice.

Pro přihlížející jde o velké ochotnické divadlo. Hlavními postavami jsou král, kecal, bílý hasič,
soudce, kat, písař, bankéř, selky, drábi, mládenci. V průvodu můžete najít i kardinála, mušketýry, prince, jeptišku, zdravotní sestřičky, záchranáře, mnicha, dvorní dámy, tajnou policii a jiné postavy.

Charakteristika hlavních postav:
Král – nese břímě celé vesnice a jeho poprava vesnici očistí od všeho špatného; ke svému lidu je hodný a laskavý; má svůj kočár, ve kterém je místo i pro děti; kolem něho se pohybují jeho mušketýři a dvorní dámy
Kecal – je v čele průvodu; vyvádí dívky z domu k mládencům; je bavičem; na sobě má klobouk se stuhami a v ruce hůlku
Bílý hasič – vede celý průvod a určuje jeho směr
Soudce – důležitá postava při odsouzení krále v závěrečném divadle
Kat – všichni se ho bojí a málokdy sundá svou kápi
Písař – zapisuje hříchy krále a celý proces
Bankéř – přijímá peníze od rodičů dívek a přebírá peníze za vydraženou Májku
Selky – vybírají příspěvek za účast v průvodu
Drábi – kasírují projíždějící řidiče za průjezd obcí a můžete je potkat i na motorkách
Mládenci – tancují se svobodnou dívkou a na sobě mají společenské oblečení

V průvodu můžete narazit i na povoz se šatlavou. Do klece vás zažene naháněč a uvnitř
na vás čeká alkoholové překvapení. Ze šatlavy je pouze jedna cesta – vyplacení. Buď se vyplatíte vy sami, nebo vás vykoupí vaši blízcí.

Ve Škvorci a Třebohosticích se Staročeské Máje konají každý lichý rok a pořádá je místní
Sbor dobrovolných hasičů spolu s dobrovolníky.

V pátek dobrovolní hasiči umístí svobodným dívkám k domu břízky. Dívku, která si stromek barevně ozdobí, navštíví druhý den slavnostní průvod.

Program se odehrává ve Škvorci i Třebohosticích. Procesí masek prochází celou vesnicí a zastavuje se u domu, kde je ozdobená břízka. Zde se vytancuje dívka a ukáže se tím vesnici, že je svobodná. Návštěvníky pohostí a rodiče zaplatí symbolickou částku. Dívka, jejíž rodina daruje nejvyšší částku, bude vyhlášena královnou Májů.

Průvod dojde na náměstí, kde se koná králův soud a vyhlášení královny Májů. Poté se ústřední postava Kecala ujímá slova a draží Májku „Krále“. Lidé se předhánějí, kdo zaplatí nejvíce peněz. Májka se ihned po dražbě pokácí a je předána majiteli. Můžete zde vidět symboliku setnutí hlavy krále a pokácení Májky, čímž se vesnice očistí od všeho špatného.

Závěrem Staročeských Májů je Májová zábava.

Ve večerních hodinách Staročeských Májů se přenese věnec do místní sokolovny a může začít
Májová zábava. Zde lidé oslavují očištění vesnice a veselí se až do ranních hodin.

Proč se účastnit?

Staročeské Máje jsou dlouholetou tradicí, kterou chceme zachovat pro další generace. Zde máte pár důvodů, proč se jich zúčastnit.
 Během oslav se propojí lidé z obou částí městyse a starousedlíci
s nově přistěhovalými sousedy.
 Neexistují zde generační rozdíly.
 Seznámíte se s novými sousedy a návštěvníky akce.
 Ve velkých městech tuhle tradici nenajdete.
 Posílíte své svaly při stavbě Májky.
 Zúčastníte se velkého průvodu.
 Občerstvíte se na čerstvém vzduchu při květnové procházce vesnicí.
 Probudíte v sobě hereckého ducha.
 Máte možnost pokořit svého souseda a vydražit Májku.
 Pobavíte se na večerní zábavě.
 Protancujete střevíce.