4/2021

Co se děje u hasičů

Opět jsme po prázdninách obnovili tréninky mladých hasičů, které se od listopadu přepnuly na zimní režim a nyní se scházíme s dětmi pouze úterky v místní sokolovně.

Na zahájení sezóny jsme se s mladými hasiči zůčastnili závodu požárnické všestranosti v Tehovci. Také jsme zavítali na orientační soutěž v Třemblatech, odkud jsme si přivezli krásné 2. a 4. místo.

Nově jsme si zkusili závod TFA železný hasič, pořádaný v Říčanech. Je to velmi těžký závod a nutno dodat, že před samotnou akcí jsme trénovali pouze jedno odpoledne.

Spletitá trať plná fyzicky náročných úkolů jako: tahání závaží, motání hadic, transport bezmála devadesáti kilové figuríny a výstup na lešení je završena výlezem na tři metry vysokou bariéru pomocí lana. To všechno kromě poslední disciplíny musí závodník zvládnout v zásahovém obleku s dýchacím přístrojem na zádech.

Z této soutěže jsme si přivezli 7. místo v kategorii dorostenky, 10. místo a neplatný pokus v kategorii muži 18+.

V naší zbrojnici jsme uspořádali hasičský halloween pro všechny členy sboru. Dlabali jsme dýně, opékali buřty a měli jsme i vlastní fotokoutek. Bohužel kvůli Covidu nebyla ůčast tak hojná, jak jsme předpokládali, ale i tak jsme si akci patřičně užili.

Na členské schůzi jsme také oslavili životní jubilea našich členů Stanislava Kopeckého a Jiřího Bricha. Přejeme vám hodně štěstí a zdraví do dalších let bratři, moc si vás vážíme.

Předposlední říjnový víkend jsme si pro vás připravili sběr železného šrotu, který se náramně vydařil. Posbírali jsme tři valníky železa a kovového odpadu. Nebylo v našich silách tolik železa dopravit do sběrny v jeden den, věnovali jsme se tedy odvozu i další sobotu. Moc děkujeme za kovový odpad, který jste nám věnovali.

Uzavřeli jsme naší kelímkovou soutěž, do které se bohužel nepřihlásilo moc příspevků, ale nevěsíme hlavu a na příští rok ji pro vás uspořádáme znovu.

Od 1. září jsme zasahovali u sedmi mimořádných událostí, z čehož se jednalo čtyřikrát o požár, dvakrát o technickou pomoc a jednou planý poplach. Potkat jste nás mohli jak visíme na škvoreckém mostě. Zde jsme se zdokonalovali ve slaňování a sebejištění. To je nedílnou součástí některých našich zásahů.

No a jak dopadla Anketa dobrovoní hasiči roku 2021, do které jsme se přihlásili se zásahem u srážky vlaků u Českého Brodu ?

V září jsme se dozvěděli, že náš příspěvek byl vybrán do užšího kola hlasování. Báječné, začali jsme sbírat hlasy, kde to jenom šlo. Začala letáčková kampaň. V průbežném hlasování jsme se drželi na první příčce.

Šestadvacátého října nám přišlo oznámení, že jsme se umístili v první trojce, skvělá zpráva. A s tím spojená pozvánka na galavečer do Brna, kde proběhne slavnostní vyhlášení ankety. Před slavnostním předáním nás čekala ještě jedna cesta do Brna z důvodu natočení medailonku ohledně zásahu, se kterým jsme se do ankety přihlásili.

Nastal onen den, na slavnotsní výpravu jsme se vydali v sestavě: Honza Zálabský, Honza Pšenička, Stanislav Kopecký, Martina Vodičková (starostka městyse) a já. Já jako případný přebírající a ten, který si to na podiu pěkně vyžere. Lidičky, to vám byla akce, samá uniforma a frčky kam oko dohlédlo. Honosný sál a náš stůl umístěný přímo pod pódiem.

A je to, mám nervy v kýblu, musíme na pivo, abych se trošku uklildnil a našel řeč, říkám Honzovi. Netrpělivě jsme vyčkávali vyhlášení naší kategorie, nervozita stále stoupá a najednou stojím na pódiu a hledím čelem do sálu na stovky lidí. Srdce mi buší tak, že to musí být i pod uniformou vidět.

Když slyším větu: Na prvním místě se umístěla jednotka Škvorec, málem jsem se složil.

Jen taktak jsem to vybral a okamžitě mě naplnil pocit štěstí a hrdosti. Roztřesenýma rukama jsem přebral trofej v podobě skleněné přilby. Hlavně ji nerozbij, řikám si. No jo, ale teď musím něco říct do kamery. Vymáčkl jsem ze sebe pár děkovných vět, které mě napadly spontálně a šly přímo od srdce tepové frekvence, která by se dala měřit na seismografu. Nesmírně si ceníme tohoto ocenění a jsme na něj náležitě hrdí. Za získanou finanční výhru plánujeme pořídit termokameru, která posune profesionalitu našich zásahů zase o kousek dál.

Děkuji všem lidem, kteří nám dali hlas a tím nás dostali až k prvnímu místu v anketě Dobrovolní hasiči roku 2021

Na 22. ledna pro vás plánujeme tradiční hasičský ples a dětský karneval. Bohužel stále nevíme zda ho budeme moct kvůli pandemii uskutečnit. Pro aktuální informace sledujte naše sociální sítě. A vývěsku na hasičské zbrojnici.

Do poštovních schránek se vám jistě dostalo PFko s naší výjezdovou jednotkou, z druhé strany je vypsán seznam akcí, které pro vás připravujeme. Pevně doufám, že se na nich společně potkáme.

Přeji vám klidné prožítí vánočních svátků a naši návštěvu jen v případně pozvání, ne potřeby.

Jsme tu pro vás, jsme hasiči Škvorec.

velitel JSDH a SDH Škvorec